Karavan Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yaz aylarında ya da yılın herhangi bir zamanında kontrolün tamamen siz de olduğu bir tatil fikri, bazıları için çok daha caziptir. Bir otelin sunduğu imkânlara sıkışıp kalmak istemeyenler ya da sürekli aynı yerde konaklamaktan sıkılanlar, hep bir karavan tatili hayali kurar. Aslında bunu yapmak çok da zor değildir. Kiralama ya da satın alma yoluyla uygun bir karavana sahip olarak siz de Türkiye’nin el değmemiş güzelliklerini keşfedebilir ve unutulmayacak anılar biriktirebilirsiniz.

Uygun Karavan Seçimi

Karavanla tatil yapanlar için sürecin sorunsuz geçmesinin ilk şartı, doğru karavanı seçmektir. Sürekli bozulan, yolda kalan ya da sizin için uygun şartları sunmayan bir araçla yola çıkmak, tatilinizi kâbusa çevirebilir. Bu noktada bütçenize göre en ideal seçimi yapmanız gerekir. İmkânlarınız genişse istediğiniz model bir karavana sahip olmak daha sağlıklıdır. Sıfıra gücünüz yetmiyorsa ikinci el piyasasına da yönelebilirsiniz. Tabii bu noktada aracın hasarsız ve sizi yarı yolda bırakmayacak yapıda olduğundan emin olmak için bir ekspertizden destek almanızda fayda var.

Sadece yılda bir defa karavanı kullanacaklar için karavan kiralama da bir diğer alternatiftir. Kişi sayısına ve talep ettiğiniz araç türüne bağlı olarak kiralama fiyatları farklılaşır. Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var. Kullanacağınız karavanın türüne ve ağırlığına göre sahip olmanız gereken ehliyet türleri farklılaşır. Örneğin; 750 kg üzeri olan ve çekme sistemiyle çalışan karavanları kullanabilmeniz için BE, CE ve DE türünde ehliyete ihtiyacınız vardır.

Karavan Tatiline Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Karavan tatili için gerekenlerin başında hazırlıklı bir şekilde yola çıkmak gelir. Özellikle bu konuda acemiyseniz; nereye gideceğinizi, nerede konaklayacağınızı önceden planlamalısınız. Yola çıkmadan önce ihtiyacınız olabilecek tüm malzemeleri hazırlamalısınız. Kullandığınız ilaçlarını, mutfak malzemelerini ve hijyen ürünlerini yeterli sayıda olacak şekilde yanınızda bulundurmalısınız. Hava sıcaklığına göre ve ani sıcaklık değişimi ihtimaline karşı kıyafet konusunda da tedbirli olmalısınız. Kesintisiz iletişim sağlayabilmek adına cep telefonlarınız için powerbank gibi güç kaynaklarından yararlanabilirsiniz. Konaklama alanı olarak karavan kamplarını tercih etmeniz halinde elektrik, internet gibi ihtiyaçlarınızı sorunsuz şekilde sağlayabilirsiniz.

Karavan Tatilinde Yanınızda Bulunması Gerekenler

Karavan tatilinde en önemli ihtiyaçlardan biri elektriktir. Kamp alanlarda elektrik kaynağından yararlanabilmek için uzatma kablosuna ihtiyacınız var. Su deponuzu ihtiyaç duyduğunuz her an doldurabilmek içinse su hortumu, karavan tatilinde alınması gerekenler arasındadır. Özellikle yaz aylarında yemeklerinizi yiyebileceğiniz ve yol arkadaşlarınızla keyifli sohbetler edebileceğiniz bir ortam oluşturmak adına güneşlik ve şemsiye satın almalısınız. Portatif masa ve sandalyeler de karavan tatilinin olmazsa olmazlarındandır. Etrafı rahatlıkla dolaşmak için bisikletinizi de yanınızda götürebilirsiniz. Herhangi bir arıza durumuna karşı alet çantası, lastik değişim aparatları, yedek lastik de aracınızda bulunmalıdır.

Çocukla Karavan Tatili

Çocukla ya da bebekle karavan tatili yapmanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Bu noktada dikkat etmeniz gereken çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu sıcaklık ve diğer ortam koşullarını sağlamak; güvenlik açısından yeterli bir araca sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Küçük yaşlardaki çocuklar için engebeli ve yüksek noktalarda konaklamaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine düzlük alanlar, çocuğunuzla keyifli birkaç gün yaşamanız için daha idealdir.

Çocuğun yanında en az iki yetişkin olması her zaman daha sağlıklıdır. Bu sayede temel ihtiyaçlarınız için çocuğunuzun yanından uzaklaşmak zorunda olduğunuzda, herhangi bir güvenlik endişesi taşımazsınız. Merkezi yerlerden çok fazla uzaklaşmamak da acil bir durumda yardım alabilmeniz için önemlidir.

Karavan Tatil Yerleri

Türkiye’de en iyi karavan tatil yerlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Azmakbaşı Kamp Alanı(Gökova)
  • Andriake Camping (Antalya/Demre)
  • Çubucak Orman Kampı(Marmaris)
  • Kosova Camping(İzmir/Foça)

Gitmek istediğiniz her bölgede, yukarıda sıraladığımız kamp alanları gibi uygun bir nokta bulabilirsiniz. Kapadokya, Abant, Yedigöller gibi Türkiye’nin en güzel yerlerinde birçok kamp alanı mevcuttur. Karavan tatilinin en güzel yanı sizin gibi özgürlüğüne düşkün insanlarla tanışarak yeni dostluklar kurmaktır. Siz de biraz cesaret ederek ve en sevdiklerinizi de bu işe ikna ederek tatil anlayışınıza yeni bir boyut kazandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde Hiç Ürün Yok Sepetinizde Hiç Ürün Yok